Judicial Committee on Information Technology

Members 

Pursuant to Section 77.012, Government Code, the following persons have been appointed members of the Judicial Committee on Information Technology by the Chief Justice of the Supreme Court of Texas, being "representative, but not limited to, appellate court judges, appellate court clerks, district court judges, county court judges, statutory probate judges, justices of the peace, municipal court judges, district attorneys, court reporters, court administrators, district or county clerks, members of the legislature, attorneys, and the general public."

Voting Members:

  • Chair - Honorable Rebecca Simmons, Associate General Counsel, Acelity, San Antonio
  • Vice-Chair - Bob Wessels, Former Criminal Courts Administrator, Harris County
  • Honorable Sarah Davis, State Representative, District 134, Houston
  • Honorable David Escamilla, County Attorney, Travis County
  • Honorable David Field, County Judge, Dallam County
  • Honorable Woody Gossom Jr., County Judge, Wichita County
  • Honorable Dan Hinde, Judge, 269th District Court, Harris County
  • Roland K. Johnson, Harris, Finley & Bogle, P.C., Fort Worth
  • Honorable Brian Quinn, Chief Justice, Seventh Court of Appeals, Amarillo
  • Dean Stanzione, Director of Court Administration, Lubbock County
  • Dennis Van Metre, Chief Technology Officer, Vinson & Elkins, Houston
  • Honorable John Warren, County Clerk, Dallas County
  • Ed Wells, Court Administrator, Harris County
  • Honorable Royce West, Senator, District 23, Dallas
  • Honorable Sheri Woodfin, District Clerk, Tom Green County

Non-Voting Liaison Members:

  • Honorable Abel Acosta, Clerk, Court of Criminal Appeals, Austin
  • Honorable Scott Becker, Judge, 219th District Court, Collin County
  • Honorable Jeffrey S. Boyd, Justice, Supreme Court of Texas, Austin
  • Miles Brissette, Attorney, Fort Worth
  • Honorable David Canales, Judge, 73rd District Court, Bexar County
  • Honorable Anne Marie Carruth, Justice of the Peace, Lubbock County
  • Randy Chapman, Executive Director, Texas Legal Services Center, Austin
  • Honorable Judy Crawford, District/County Clerk, Crane County
  • Honorable Hilda Cuthbertson, Municipal Court Judge, Snook
  • Honorable Annie Elliott, District Clerk, Fort Bend County
  • Honorable Roy Ferguson, Judge, 394th District Court, Brewster County
  • Laura Garcia, Texas Association of Counties, Austin
  • Doug Gowin, Operations Manager, Tarrant County
  • Honorable Blake Hawthorne, Clerk, Supreme Court of Texas, Austin
  • Honorable Laura Hinojosa, District Clerk, Hidalgo County
  • Tracy Hopper, Assistant Director, Applications Development, Harris County District Clerk's Office
  • Gary Hutton, Civil District Court Administrator, Bexar County
  • Honorable Sasha Kelton, County Clerk, Clay County
  • Honorable Steve M. King, Judge, Probate Court # 1, Tarrant County
  • Steve Mills, CTO, iHeartMedia, San Antonio
  • Cynthia Orr, Attorney, San Antonio
  • Honorable Velva Price, District Clerk, Travis County
  • Honorable Nancy E. Rister, County Clerk, Williamson County
  • Sian Schilhab, General Counsel, Court of Criminal Appeals, Austin
  • Michelle Spencer, Senior Trainer, Bracewell & Giuliani LLP, Austin
  • David Slayton, Administrative Director, Office of Court Administration, Austin
  • Mark Unger, The Unger Law Firm, San Antonio
  • Peter Vogel, Partner, Gardere Sewell Wynne LLP, Dallas
  • Honorable Kevin Yeary, Judge, Court of Criminal Appeals, Austin